Szybkie sposoby na niestrawność

dnia

Niestrawność (zwana inaczej dyspepsją) to bardzo powszechna dolegliwość układu pokarmowego. Przejawia się szeregiem niezbyt przyjemnych objawów żołądkowych, które dają o sobie znać szczególnie po spożyciu większej porcji jedzenia. Co robić w takich sytuacjach? Jakie zioła na niestrawność sprawdzą się najlepiej?

Przyczyny i symptomy niestrawności

O niestrawności mówimy w momencie, gdy wysyłane ze strony układu pokarmowego sygnały utrzymują się – z różną intensywnością – przez okres minimum 1 miesiąca. Do najczęstszych objawów tego schorzenia zalicza się nawracające boleści nadbrzusza, dość szybkie odczuwanie pełności i sytości podczas jedzenia, a także mdłości, torsje, wzdęcia i zgagę, czyli charakterystyczne, silne pieczenie gardła i przełyku na skutek cofania się kwaśnych soków żołądkowych. Skąd bierze się niestrawność?

Przyczyn dolegliwości może być sporo. Czasem głównym powodem są nieprawidłowe nawyki żywieniowe, częsty kontakt z dymem papierosowym, stresujący tryb życia, infekcje, nadwrażliwości żołądkowe lub zażywanie określonych leków. Istnieje również organiczna niestrawność, której przyczyną jest choroba układu pokarmowego (np. rak, refluks, wrzody żołądka).

Sposoby na niestrawność

Pojawienie się uciążliwych objawów niestrawności wymaga często szybkiej reakcji. Na szczęście istnieje wiele prostych metod, które skutecznie złagodzą ból i inne symptomy dolegliwości. Do najpopularniejszych domowych sposobów należą bez wątpienia zioła na niestrawność. Chodzi tu głównie o napar z dziurawca, pokrzywy, imbiru, mięty, kminku, melisy czy siemienia lnianego. Dobrze sprawdza się również zwykła, czarna herbata bez cukru oraz sok z kapusty.

Jeśli w przełyku pojawi się uczucie pieczenia, wówczas warto sięgnąć po zioła na zgagę, które minimalizują wydzielanie kwasów żołądkowych, a ponadto działają przeciwbólowo i rozkurczająco. Szczególnie zalecana jest tu centuria pospolita, znana jako tysiącznik. Co ważne, w przypadku zgagi lepiej odstawić miętę, melisę i koper. Warto także zaopatrzyć się w delikatne, roślinne środki na niestrawność, dostępne w każdej aptece bez recepty.

Zapobieganie dolegliwościom

Chcąc uchronić się od niestrawności, należy stosować określone zasady odżywiania się. Przede wszystkim warto wprowadzić modyfikację w jadłospisie i wyeliminować potrawy smażone, tłuste i słone. Należy także zwracać szczególną uwagę na świeżość spożywanych produktów oraz unikać przejadania się, zwłaszcza na noc. Wszystkie posiłki powinny przebiegać w spokoju, a każdy kęs musi być dokładnie pogryziony – połykanie dużych kawałków znacznie utrudnia trawienie. Istotny jest również codzienny ruch, choćby w formie spacerów. Przed jedzeniem warto wypić zioła na niestrawność, o których wspominaliśmy wcześniej.

Dodaj komentarz