Profilaktyka dla Twoich stawów

Każdy, najdrobniejszy nawet ruch naszego ciała, wymaga pracy przynajmniej kilku stawów. Dopóki są zdrowe, zapominamy o ich istnieniu, jednak gdy zaczynają boleć, potrafią skutecznie utrudnić nawet najprostsze czynności.
Chrząstka stawowa ulega zużyciu wraz z wiekiem, dodatkowo bardzo często nie dbamy o stan naszych stawów, źle je pielęgnując i przyczyniając się do ich przeciążania. Ból stawów jest sygnałem, że zaczyna atakować je choroba. Dlatego należy odpowiednio wcześnie zadbać o ich kondycję. Jak więc dbać o stawy by były zdrowe?

Po pierwsze – ruszaj się z głową

Aktywność fizyczna to podstawa zdrowia, wzmacnia kości i mięśnie, dzięki temu stawy zachowują normalną ruchliwość i nie ulegają zesztywnieniu. Praca stawów umożliwia „pompowanie” składników odżywczych do chrząstki. Wystarczy codzienny spacer i krótka gimnastyka. Co więcej, codzienny zestaw ćwiczeń, opracowanych przez fizjoterapeutę, zaleca się także osobom z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Równomierne obciążone stawy i wygodne obuwie. Kiedy dźwigasz ciężkie zakupy, przestawiasz meble, lub też wykonujesz inne czynności, które wymagają użycia siły, staraj się aby ciężar był rozłożony równomiernie na obie ręce. Ciężkie przedmioty, jeżeli jest to możliwe, lepiej przesuń po ziemi. Podnosząc coś, nie rób tego na wyprostowanych kolanach, znacznie lepiej będzie jeżeli przykucniesz. Na co dzień zrezygnuj z wysokich obcasów. Wygodne buty na miękkiej podeszwie pomogą Ci zachować zdrowe stawy.

Po drugie – zadbaj o dietę oraz wagę

Żeby zachować zdrowie stawów, zadbaj o właściwe odżywianie: jedz ryby, drób, warzywa i owoce, do sałatek używaj oliwy z oliwek, która poprawia ruchomość, zmniejsza ból i zapobiega ich sztywnieniu. Tłuste ryby (łosoś, makrela, śledź, tuńczyk) są źródłem jodu, białka i kwasów omega-3. Na stawy człowieka pozytywnie wpływa witamina C, to ona uczestniczy w produkcji kolagenu, który dba o elastyczność ścięgien. Należy tez pić dużo wody, stanowi ona podstawę odżywienia stawów.

Bardzo korzystne jest również picie zielonej herbaty, znanej z antyoksydacyjnych właściwości. Cennym dodatkiem w naszym jadłospisie będą też czosnek, cebula, imbir i kurkuma, ze względu na działanie przeciwzapalne. Od czasu do czasu warto też sięgnąć po produkty zawierające żelatynę – wszelkiego rodzaju galarety na bazie wywarów mięsnych czy warzywnych, ale także zwykłą, owocową galaretkę.

Odpowiednia waga ciała. Zastosowanie takiej diety będzie również pomocne przy utrzymaniu prawidłowej wagi lub zrzuceniu zbędnych kilogramów. To bardzo ważne, ponieważ nadwaga w istotny sposób obciąża stawy i jest głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi chorób zwyrodnieniowych.

Po trzecie – unikaj stresów
Stres to nie tylko poczucie dyskomfortu psychicznego, lecz także szereg fizycznych reakcji naszego organizmu. Zdenerwowani, odruchowo napinamy mięśnie, pełniące wobec stawów funkcję ochronną i stabilizującą. Długie napięcie powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych, a przez to niedotlenienie i ból. Starajmy się zatem unikać stresu, a jeśli się pojawi – możliwie szybko go rozładowywać.

Dodaj komentarz